Представяме ви отвореното писмо, което изпратихме на министъра на здравеопазването Радослав Гайдарски, с копие до важни държавни лица и медиите:
ДО:
РАДОСЛАВ ГАЙДАРСКИ,
Министър на здравеопазването
КОПИЕ:
Сергей Станишев
Министър-председател на РБългария
Георги Пирински
Председател на 40-то Народно Събрание
Борислав Китов
Председател
Комисия по здравеопазването
40-то Народно Събрание
Гиньо Ганев
Национален омбудсман
Печатни и електронни медии
Г-н Министър,
На 18.12.2007 год., на срещата по инициатива на парламентарната група на "Българска нова демокрация", отправихте открито обвинение към родителите на тежкоболни деца с нужда от лечение в чужбина. Казахте, че със събраните чрез дарителски кампании средства, някои от тях си купували автомобили.
Това Ваше изказване разтревожи екипа на инициативата „Спаси, дари на…”, както и много дарители.
Родителите на болни деца, подкрепяни от инициативата ни, са не просто разтревожени – те са дълбоко засегнати от Вашите думи. Приемат ги за оклеветяване и опит да се осуети успешното лечение на децата им, за което държавата, в лицето на Вашето министерство, не е поела навреме отговорността си, като по този начин ги е принудила сами да търсят необходимите средства.
Вашето изказване, неподплатено с никакви примери, създава негативни настроения в обществото към дарителството като цяло, което е в ущърб единствено на болните деца.
В качеството си на граждани и дарители, всички ние настояваме да назовете конкретни имена и да представите факти за родители, злоупотребили със средства от благотворителни кампании.
В противен случай, очакваме публично да поднесете извиненията си пред българския народ за неверните си твърдения.
Наред с това, настояваме Център „Фонд за лечение на деца” да заработи по-ефективно и при по-голяма прозрачност.
Още на 21 юни 2007 год. Ви изпратихме, съвместно с Български дарителски форум, писмо с препоръки. До този момент нямаме отговор.
За шестте месеца, през които не получихме отговор от Вас, се сблъскахме с още проблеми в работата на ЦФЛД, затова прилагаме отново нашите препоръки, с допълнения:
1. Препоръчваме приемането и обявяването на крайни (и анамнестично обусловени съкратени) срокове за даване на отговор по постъпващите молби - към момента срокът от 14 работни дни, посочен в Правилника се нарушава системно, за което могат да бъдат посочени множество конкретни случаи.
2. Препоръчваме опростяване и оптимизиране на процедурата:
2.1. Подаване само на една молба. В момента родителите са длъжни да подадат две молби с еднакво съдържание – до КЛЧ и до ЦФЛД
2.2. Възможност за онлайн проследяване на движението на всяка молба, с посочени имена на служителите, при които се намира в момента
2.3. Протоколът за лечение в чужбина да се изготвя по служебен път. Практиката в момента е да се възлага на родителите да организират сами събирането на становища и подписи на медицински специалисти за съответното заболяване
2.4. Ръководството на ЦФЛД да поеме логистичната работа по намиране на подходящи клиники в чужбина и уточняване на необходимите за лечението средства за съответното дете. В момента родителите са длъжни сами да предоставят оферти от минимум две болници в чужбина.
3. При отпускане само на част от заявената необходима сума за лечение, препоръчваме приемането и обявяването на ясни критерии, по които се определя размерът й.
4. Препоръчваме отваряне на заседанията на Обществения съвет за родители, граждани и журналисти. Към момента заседанията са закрити за външни посетители /Вътрешен правилник, т. 3.2/.
5. Препоръчваме публикуването на имената на децата и размера на финансирането, което са получили, при съгласие от страна родителите /Вътрешен правилник, т. 3.4/. Препоръчваме и публикуване на предоставените откази за финансиране, заедно с мотивите за това, при съгласие от страна на родителите.
6. Препоръчваме по-ефективно използуване на държавната субсидия, предназначена специално за Център "Фонд за лечение на деца", за да не се налага да се връща субсидията в бюджета в края на годината, при наличието на чакащи деца.
7. Препоръчваме ЦФЛД да представя в интернет страницата си ежемесечен публичен финансов отчет за изразходваните средства, включващ имена на одобрени за лечение в чужбина деца, заболяванията им, клиники в които се изпращат на лечение и размерът на финансирането им.
8. Препоръчваме разширяване на обхвата от заболявания, чието лечение може да бъде финансирано от Център "Фонд за лечение на деца" - разширяването на обхвата ще даде възможност за по-мащабна дейност на Центъра и адекватно ангажиране на дарителите.
Настояваме ЦФЛД да предостави на обществото подробен отчет за 2007 год. с имена, отпуснати суми за лечение и болнични заведения, в които децата се лекуват в момента.
Екипът на „Спаси, дари на...”
И семействата на деца, които инициативата подкрепя:
сем. Росен и Дора Пенчеви,
сем. Милен и Мария Атанасови,
сем. Ивайло и Марина Пешеви,
сем. Асен и Виолета Чолакови,
сем. Ивайло и Нели Стойнови,
сем. Пламен и Кристина Георгиеви,
сем. Емил и Ивелина Захариеви,
сем. Стефан и Диана Николови,
сем. Пламен и Цветана Павлови,
сем. Кирил и Жана Корфонозови,
сем. Павлин и Анелия Александрови,
сем. Стефан и Христина Борисови,
сем. Петър и Албена Боневи,
сем. Димитър и Снежана Димитрови,
сем. Александър и Нели Александрови
Обсъди във форума. (10 мнения) |