Костно-мозъчна трансплантация |
|
|
Автор д-р Георги Михайлов, д-р Боряна Аврамова, Ивайла Георгиева
|
26 февруари 2007 |
Страница 15 от 18 КАКВИ СА ОЧАКВАНИТЕ ПСИХОЛОГИЧНИ ПРОБЛЕМИ ПРИ ПАЦИЕНТИ, НА КОИТО ПРЕДСТОИ ДА БЪДЕ НАПРАВЕНА КОСТНО-МОЗЪЧНА ТРАНСПЛАНТАЦИЯ?
Едно от най-трудните решения, които Вие родителите трябва да вземете е какво и как да кажете на своето дете в подготвителната фаза на трансплантацията. В миналото съществуваше културна практика младите пациенти да не бъдат подробно информирани. Днес специалистите са единодушни, че пациентите трябва да получат информация, съобразно възрастта, психологичната зрялост и Вашите родителски нагласи. Въпросът е не дали да се говори за предстоящата трансплантация, а по-скоро как Вие родителите да покажете на детето си, че тревогите му са разбрани и споделени, че Вие желаете да ги обсъждате с него.
Най-правилният и естествен подход е честното общуване с пациента. Ако не успеете да отговорите на някой въпрос, подкопавате доверието на детето в момент, когато то наистина се нуждае от разговор с Вас.
Като родители, Вие най-добре можете да определите настроенията на Вашето дете. Но все пак не забравяйте, че дори и пациентът да не говори за предстоящата процедура (поставяне на централен венозен катетър) и своите страхове, свързани с нея, не означава, че не ги изпитва!
Всяко дете, което знае,че му предстои трансплантация, етап, който е значително по-сериозен от познатото вече конвенционално лечение, без съмнение се страхува и проявява склонност да се изолира, като увеличава тревогите си.
|