В края на месец февруари, в интервю за БНР, Министерство на здравеопазването, в лицето на директора на Дирекция „Медицински дейности” д-р Ивелина Георгиева, помолена да обясни какви мерки ще вземе за подобряване на работата на Комисия за лечение в чужбина (еквивалентът на ЦФЛД, но за пациенти над 18 години), спокойно и дори с известна гордост заяви, че това ще стане като... унищожи една работеща структура – фонда за лечение на деца.Предложението на Георгиева е следното: Всички молби за лечение в чужбина, включително и за деца, да се подават на едно място. (Първоначалната ни информация беше, че идеята е мястото да е МЗ, но по-късно стана ясно, че се планира документите да се подават в районните здравни каси.) След това молбите да се разпределят и предават за становище единствено и само на национални консултанти. Никакви други експерти да не могат да дават мнението си.Накрая молбите да се разглеждат, одобряват или отхвърлят от една комисия. От думите й подразбираме, че тази комисия ще е Комисия за лечение в чужбина.Всичко това госпожата представя като облекчаване на процедурата по кандидатстване и финансиране на лечение на български граждани. Нещо да ви напомня тази процедура? На тези от вас, които са по-отдавна в инициативата ни, със сигурност ще им предизвика силно дежавю, защото е буквално повторение на онази процедура, срещу която заедно се борихме години наред. Същата, от която бяха пропищели деца, родители, цялото общество. Директорът на „Медицински дейности” в МЗ Ивелина Георгиева иска да я възстанови.
В първия момент помислихме, че е шега. Само че в Министерство на здравеопазването шегите и закачките никога не водят до смях. Затова ще отговорим без капка чувство за хумор на поредната чиновническа „шегичка”. Първо, ще поискаме среща с новия министър на здравеопазването, за да го информираме колко опасно е това, което неговата служителка е намислила.
Второ, не знаем къде и какво е работила г-жа Георгиева преди да стане директор в МЗ, но видимо не е наясно с историята на фонда за лечение на деца и се налага да я ограмотим: Госпожо Георгиева, От създаването си през 2005, чак до 2010 год. ЦФЛД работи точно по начина, който предлагате Вие. Искрено Ви съветваме да прочетете веднага доклада на Сметната палата, след излизането на който тогавашният директор на ЦФЛД Николай Добрев подаде оставка. Надяваме се, че няма да е необходимо да се стига и до Вашата оставка, за да осъзнаете, че предложението Ви ще доведе само до описаното в доклада: тежки нарушения на процедурата, неспазване на срокове, размиване на отговорности, забавяне на лечение, бездушно отношение към децата с тежки заболявания, към техните родители, към разходването на дарителски и държавни средства.
По „Вашата” система, която явно смятате за нова и много оригинална, 5 години фондът не правеше нищо друго, освен да симулира дейност. Не успяваше да оползотвори бюджета си и го връщаше в края на годината в хазната, докато пред вратите му чакаха да получат лечение десетки болни деца, а отчаяните им родители прибягваха до спешни дарителски кампании, за да спасят живота им. Някои не успяваха... В това време КЛЧ и ЦФЛД се занимаваха единствено с чиновнически пируети, целящи да прикрият бездействието и некомпетентността на длъжностните лица.
Одитът на Сметната палата предизвика не само оставката на директора на фонда. След излизането на доклада, в МЗ беше свикана работна група, която състави изцяло нов правилник за дейността и работата на ЦФЛД. Сега, 3 години по-късно, резултатите са налице и са еднозначни в полза на новата процедура – драстично увеличение на броя на подпомогнатите деца спрямо предишния 5-годишен период; многократно скъсени срокове за разглеждане и одобряване на заявленията; редуциране на средствата за лечение в европейски клиники, постигнато със специални споразумения между ръководството на Фонда и медицинските центрове. С други думи, ЦФЛД вече работи така, както обществото очакваше от самото начало.
Ще бъдем пределно ясни: Много добре знаем, че за всеки чиновник добре работеща институция е трън в очите, защото създава опасни за спокойствието и безнаказаността му прецеденти. Ето, започват да се надигат гласове и КЛЧ да започне да работи. Хората даже питат защо там все още има лимит, след като за децата ограничението отпадна преди 1 година, и не е ли това дискриминация на пациентите над 18 години? Въпрос на време е някой да осъди МЗ и за това, а не само заради многобройните нелепо аргументирани откази за финансиране на лечение.
Вместо за пореден път да протягате грабливо ръце към фонда, време е да започнете да работите в полза на пациентите! Да насочите енергията и идеите си в съзидателна, а не в разрушителна посока. Твърде дълго вече обществото го очаква от вас. Обсъди във форума. (1 мнения) |